Zarządzanie zakresem projektu - Zarządzanie projektami - teoria i praktyka

Odpowiedz

wojtek_it

9 sie 2021, 21:53
Hej!
Zarządzanie zakresem jest czymś, z czym walczymy, a przynajmniej ja, w większości projektów. Śledzenie drobnych (i dużych) rzeczy, które znajdują się poza uzgodnionymi wymaganiami. Zawsze trudno wracać do klienta, by zmieniać zalecenia co do pracy, która jest poza tym, co postrzegane jako zakres projektu. Jakie są najlepsze praktyki zarządznia zakresem? Jak angażować członków zespołu do zarządzania zakresem? Pozdrawiam, Wojtek.

karolstary

2 wrz 2021, 22:11
Ja zawsze porównuję zakres projektu do góry lodowej. Jest kwałek, który widzisz (to, czego chce klient) oraz kawałek, któego nie widzisz (założenia klietna co do tego, co dostarczy projekt, a nie było to uzgodnione). Jak wiemy góry lodowe są niebezpieczne dla statków, natomiast nieuzgodniony zakres jest równie niebezpieczny dla projektów. To pierwsze powinno się zebrać zestaw wymagań. Według mnie potrzeba kilku spotkań z klientem, by dojść do pełnego i uzgodnionego zbioru wymagań, z którego definiuje się zakres. Zawsze zwracaj uwagę na to, co ma dostarczyć projekt, a nie jak zostanie dostarczony.

matyldaTuByla

16 wrz 2021, 9:21
Ja mam zestaw pytań do klienta: 1)Co ma zawierać projekt? 2)Czego ma nie zawierać projekt, 3) Jak ma wyglądać projekt po zakończeniu?, 4) Jakie są korzyści z wdrożonego projektu?

Stresior

21 wrz 2021, 9:04
Podoba mi się porónanie zakresu do góry lodowej ;). Ja myślę o zakresie, że jest w pudełku (zawarty w projekcie) lub poza pudełkiem (nie zwarty w projekcie). W zarządzaniu zakresem dobrym pomysłem jest branie pod uwagę również tego, co nie jest zawarte w projekcie. Przez dokładne określenie co nie jest zawarte w projekcie, klient ma świadomość czego powinien sięspodziewać, jak i również czego projekt mu nie dostarczy.

karolstary

25 wrz 2021, 22:55
O, nawiązanie do pudełka jest kolejnym dobrym sposobem myslenia o zakresie. :)
Odpowiedz
Program do zarządzania projektami,
zespołem i dokumentami on-line!