Dlaczego aż tyle projektów kończy się porażką? - Zarządzanie projektami - teoria i praktyka

Odpowiedz

Ankaha

23 maj 2019, 9:17
Natknęłam się ostatnio na nardzo niepokojące statystyki, które mówią, że jedynie nieco ponad 30% projektów kończy się pełnym sukcesem. Bardzo mnie to zastanawia... Jakie wg Was są powody projektów-porażek?

misio12

27 wrz 2019, 20:09
Nie wiem na ile od strony teorii jesteś obeznana w zarządzaniu projektami, ale istnieje coś takiego jak trójkąt ograniczeń - czas, budżet, jakość i zakres projektu. To są najważniejsze elementy, którymi trzeba odpowiednio zarządzać. I problemem tutaj nie jest zwykle to, żeby ten trójkąt na początku wyznaczyć, tylko żeby utrzymywać go w odpowiednich proporcjach.

Nie łudźmy się, w czasie trwania projektu zawsze zachodzą jakieś zmiany. Np. w pewnym momencie musimy zmodyfikować harmonogram. Wiele, nawet doświadczonych pmów zapomina, że w tym momencie równowaga trójkąta ograniczeń zaburza się - żeby ją przywrócić trzeba zmienić również inny (lub inne) parametr.
Moim zdaniem właśnie to jest głównym źródłem porażek wielu projektów.

Tobie oczywiście życzę samych udanych!

Juras

18 paź 2019, 10:07
Z mojego doświadczenia wynika, że wszystko zależy od ludzi. Jeśli zespół jest kompetentny i przede wszystkim umie się komunikować między sobą, wtedy prawdopodobieństwo sukcesu wzrasta.

Czyli, jeśli mogę tutaj poradzić, warto inwestować w ludzi i szczególnie w ich motywację. Wtedy sami będą chcieli doskonalić swoją wiedzę i będą starać się dobrze komunikować między sobą.
Wiem, że to łatwo się mówi, a trudniej robi, ale tutaj nie ma prostych rozwiązań.
Odpowiedz
Program do zarządzania projektami,
zespołem i dokumentami on-line!