Sponsor projektu vs. Project Manager - Zarządzanie projektami - teoria i praktyka

Odpowiedz

pawel_77

13 sie 2021, 1:27
Cześć!
Właśnie zaczynam zarządzać swoim pierwszym projektem. Mam pewien problem ze sponsorem projektu. Nie otrzymałem od niego żadnej karty projektu. Prawdę mówiąc, były prowadzone rozmowy na temat celu, istoty naszego projektu, kosztorysu, czy harmonogramu. Nie otrzymałem jednak oficjalnego dokumentu, jaką niewątpliwie jest karta projektu. Czy uważacie, że powinienem upomnieć się o nią, czy po prostu stworzyć samemu?
A wy? Jakie mieliście przygody z waszymi sponsorami?

Monika_w

21 sie 2021, 5:45
Ten problem pojawia się bardzo często. Według PMBOK'a, to sponsor jest odpowiedzialny za stworzenie karty projektu, jednakże również może oddelegować stworzenie jej PM'owi (z czego bardzo często sponsorzy projektu korzystają ;] ).
Według mnie, powinieneś po prostu stworzyć kartę projektu a następnie skonsultować dzieło ze sponsorem.

Fabijo

27 sie 2021, 11:16
W sumie, nie mogę nie zgodzić się z powyższą wypowiedzią koleżanki. Myślę, że musisz porozmawiać ze sponsorem projektu o zainstniałej sytuacji. Ma prawo polecić ci stworzenie karty, jednak powinien przecież Cię o tym poinformować. Dodatkowo pozostawienie sytuacji w takim stanie, może rzutować na komunikację w terminie późniejszym.

Ptasiek

3 wrz 2021, 11:20
Według mnie, powinnaś wykonać ten dokument ( w końcu większość z managerów jest do tego zmuszona), jednak przy najbliższej rozmowie, porusz ten temat. Chciałbym przytoczyć moją, zupełnie odmienną historię. W moim przypadku sponsor projektu robił wszystko co do niego należy, a nawet więcej. W zasadzie to moja rola zmniejszyła się do bycia jego asystentem. Oczywiście nie wpłynęło to pozytywnie na nasze relacje, ale na szczęcie jakoś udało się dokończyć projekt.
Pozdrawiam, Hubert
Odpowiedz
Program do zarządzania projektami,
zespołem i dokumentami on-line!